Zřizovatelem Klokánku - Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc - je Fond ohrožených dětí, zapsaný spolek na pomoc týraným, zneužívaných, zanedbávaným, opuštěným nebo jinak sociálně ohroženým dětem. FOD vznikl v r. 1990 a sídlí v Praze,  má pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí.

 Klokánek - rodinná alternativa ústavu  

Klokánek je projekt Fondu ohrožených dětí, jehož cílem je nabídnout dětem namísto ústavní výchovy přechodnou rodinnou péči na dobu, dokud se nemohou vrátit zpět do své rodiny, nebo dokud pro ně není nalezena trvalá náhradní rodinná péče (osvojení, pěstounská péče, svěření do výchovy třetí osoby).

Klokánky mají pověření MPSV jako zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, proto mohou přijímat děti na základě žádosti rodičů, soudního rozhodnutí (předběžné opatření nebo rozsudek), žádosti orgánu sociálně-právní ochrany dětí i na základě žádosti samotného dítěte či osoby, která malé dítě nalezne opuštěné nebo v jiné krizové situaci. V těchto případech mohou děti v Klokánku zůstat i proti vůli rodičů až do té doby, než soud rozhodne o předběžném opatření. Většina přijatých dětí má stejnou anamnézu jako děti přijímané do ústavní výchovy - zanedbávání, domácí násilí, neschopnost zajistit řádnou péči, týrání, zneužívání, bytové důvody, a někdy i hospitalizace osamělého rodiče či svěření dítěte za účelem zajištění náhradní rodinné péče.

Klokánky mají nepřetržitý provoz, proto mohou kdykoli přijmout i novorozence, jejichž matky tají těhotenství a porodí mimo zdravotnické zařízení.

První Klokánek byl otevřen v Žatci v září 2000. V současné době  existuje patnáct Klokánků  na území celé republiky, s celkovým počtem třista dvacet šest  míst. Klokánky provozujeme v našich objektech se služebními byty, kde o děti nepřetržitě střídavě po týdnu pečují po všech stránkách tak jako v rodině dvě stabilní tety.  Snažíme se, aby se děti mohly co nejdříve vrátit po zlepšení situace domů nebo není-li to možné, aby byly svěřeny do trvalé náhradní rodinné péče příbuzných či cizích osob.

Průměrná doba pobytu dětí v Klokánku je půl roku. Kolem šedesáti procent dětí se vrací k rodičům, asi třicet procent přechází do trvalé náhradní rodinné péče. Zbývajících deset procent zahrnuje ukončení pobytu v Klokánku zletilostí či umístěním do jiného zařízení (nemocnice, psychiatrie nebo ústavní výchova).

Velkou výhodou oproti ústavní výchově je, že Klokánky mohou přijímat sourozence bez ohledu na věk, takže nedochází k jejich další traumatizaci jejich rozdělením do různých zařízení podle věku (do tří let kojenecké ústavy a zdravotnické dětské domovy, od tří let diagnostické ústavy a školské dětské domovy a výchovné ústavy).

Protože přechodná rodinná péče s častých střídáním dětí je značně náročná, vycházíme z principu, že jedna osoba pečuje v samostatných bytech I. kat. maximálně o tři až čtyři děti. Je to proto, že děti přicházejí velmi často zanedbané, opožděné v celkovém vývoji, deprivované, s nočními děsy a nevhodnými návyky a projevy, a proto vyžadují velmi intenzivní péči.

Vysoké nároky máme na osobnost "klokaních" tet a strýců, všichni samozřejmě musí podstoupit psychologické vyšetření. Pro péči ve vlastních bytech požadujeme dále kromě vhodných bytových podmínek i zkušenosti s výchovou vlastních či přijatých dětí. Důležitá je také osobní znalost zájemců, o jejichž schopnostech jsme se mohli přesvědčit buď na našich poradensko relaxačních pobytech pro náhradní rodiny, nebo při péči o děti v týdenním střídavém cyklu v našich domech, kde je zajištěna přítomnost sociálních pracovníků a psychologa, příp. i pediatra.

 

Principy péče v Klokánku

 • O tři až čtyři děti pečují po všech stránkách obdobně jako v rodině zaměstnanci FOD - manželský pár, "teta" nebo střídavě po týdnu dvě "tety" (kromě péče o děti vaří, nakupují, pečují o domácnost, mají čas si s dětmi hrát, mazlit se s nimi, chodit s nimi na vycházky).
 • Klokánky přijímají děti bez ohledu na věk, proto sourozence není třeba rozdělovat.
 • Děti se přijímají přímo "z terénu", bez pobytu v diagnostickém ústavu, kde jsou společně diagnostikovány děti bez poruch chování s dětmi výrazně narušenými.
 • Děti přijímáme nejen na základě soudního rozhodnutí a na žádost orgánu sociálně-právní ochrany dětí, ale i na žádost rodičů nebo samotného dítěte.
 • V Klokánku je "teta" (příp. i "strýc") s dětmi v bytě i v noci a svou přítomností jim dodává pocit jistoty a bezpečí. V dětských domovech je často jeden noční vychovatel na patro.
 • Při návštěvě cizích osob se děti v Klokánku chovají tak jako děti v rodině - jsou zprvu nedůvěřivé a vyhledávají blízkost "tety" nebo "strýce". Batolata a předškolní děti z dětských domovů se většinou na cizí lidi "pověsí" a jsou ochotny s nimi odejít. Samy tím dávají nejlépe najevo, kde je jim lépe, kde cítí bezpečí a jistotu.
 • Průměrná doba pobytu dítěte v Klokánku je šest měsíců.

Jak pomoci týraným dětem?

 • Nenechávejte si poznatky o špatném zacházení s dítětem pro sebe, situace je obvykle ještě horší, než se jeví zvenčí. Malým dětem jde často život.
 • Je-li to možné, zeptejte se dítěte, jestli mu někdo neubližuje, jestli ho něco netrápí, jak mu můžete pomoci.
 • Zjistíte-li ve škole nebo v jiném kolektivním zařízení stopy týrání, zajistěte lékařské vyšetření dítěte a pokud možno i fotodokumentaci.
 • Nasvědčují-li Vaše poznatky týrání nebo pohlavnímu zneužívání, je nutno učinit neodkladně oznámení policii nebo státnímu zastupitelství, jinak byste se sami mohli dopustit trestného činu neoznámení nebo nepřekažení trestného činu. Prověřují se i anonymní oznámení.
 • Informujte též orgán sociálně-právní ochrany dětí, příp. i některou nestátní organizaci, např. FOD.
 • Odmítá-li se dítě vrátit domů, informujte ho o možnosti přijetí v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (Klokánek FOD), kde může až do rozhodnutí soudu zůstat i proti vůli rodičů. Dítěti velmi pomůžete, pokud je tam (s jeho souhlasem) přivedete nebo doprovodíte; samo většinou pomoci neumí.

 

Napsali o nás

Kalendář s osobnostmi má přinést dětem z teplického Klokánku peníze

26.03.2015 16:41
Teplice - Terezka, Michal, Charlottka a mnoho dalších dětí z teplického Klokánku nafotili svůj kalendář. Před objektivem nepózovali sami, ale vždy u sebe měli jako oporu nějakou známou osobnost ze severočeského regionu. Například modelky Lenku Tausigovou či Lucii Královou, hokejistu...

Lucie Králová navštívila teplický Klokánek

16.03.2015 09:22
Teplicko - Úspěšná modelka, vítězska MISS a partnerka hokejisty Jiřího Šlégra, Lucie Králová z Teplic, přijela ve čtvrtek odpoledne za dětmi do teplického Klokánku. Přivezla jim plnou tašku sladkostí.             Lucie Králová...

Za týrání dítěte dostali dva roky

26.02.2015 19:47
Teplice - Matka i nevlastní otec ale i po rozsudku trvají na svém: "K žádnému teroru z naší strany nedošlo." Proti trestu se oba odvolali.             Ilustrační fotoAutor: čtkDva roky podle soudu týrali dítě ve...

Dívka roky snášela bití. Místo u matky chtěla raději bydlet v Klokánku

18.02.2015 19:39
Teplický soud se zabývá případem týrání nezletilé dívky, z něhož jsou obžalovaní její matka a druh. Podle obžaloby dívku bili a nadávali jí. Dívka skončila v Klokánku, matce a jejímu druhovi hrozí za týrání až osm let...

O ztracené malé dítě z ulice se postarali v Klokánku

15.01.2015 00:00
Teplice - Už je ale zpět u svých rodičů. V Klokánku pobylo přes noc. Klokánek TepliceAutor: Deník - Zdeněk Traxler Jak důležité jsou Klokánky, kterým stát různými omezeními spíše komplikuje život, než aby je podpořil, ukázal aktuální případ z Teplic. Právě...

Po parku běhal dvouletý chlapec v tričku a bez bot, skončil v Klokánku

14.01.2015 19:37
                    Tepličtí strážníci narazili v úterý odpoledne na dvouletého chlapečka, který pobíhal sám po Šanovském parku jen v kalhotách a tričku a pouze ponožkami na nohou. Dítě skončilo v...

Sponzoři předali dětem z Klokánku nové auto, dostali od nich ručně vyráběné dárky jako poděkování

16.10.2014 18:33
Nový takzvaný sociální automobil se podařilo za podpory sponzorů, pořídit pro teplický Klokánek. Při včerejším slavnostním předání vozu byla spolu se zástupci firem, kteří na auto přispěli u předání i předsedkyně krajského zastupitelského výboru Dagmar Waicová a předsedkyně Fondu ohrožených dětí...

Severočeská adeptka na královnu krásy je patronkou Klokánku

20.06.2014 20:03
Severočeská adeptka na královnu krásy je patronkou Klokánku Severočeská adeptka na královnu krásy je patronkou Klokánku Autor: Deník/ Z. Traxler včera 11:48 Teplice - Veronika Kašáková, která se probojovala do zatím posledního finále soutěže o titul královny krásy, se stala patronkou Fondu...

Matthew McVarish si v Teplicích prohlédl Klokánek

06.01.2014 00:00
FOTO: Matthew McVarish si v Teplicích prohlédl Klokánek Matthew McVarish si v Teplicích prohlédl Klokánek Autor: Deník/ Z. Traxler 6.1.2014 08:35 Teplice - Do Teplic v pátek zavítal britský herec z dětské televize Matthew McVarish, který se netradičně rozhodl upozornit na...

Klokánek v Teplicích ukázal své prostory

03.04.2013 00:00
Odborná veřejnost měla možnost si prohlédnout, jak funguje v září loňského roku otevřený Klokánek v Teplicích, tedy zařízení, které slouží opuštěným a týraným dětem. Pozvání přijal i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Nedávno byl slavnostně otevřen Klokánek také v Ústí nad...
<< 1 | 2 | 3 | 4